Yeni Trendler

Agat doğal taş nedir ve nerelerde kullanılır?

Agat (akik) taşı neolitik döneme kadar uzanan eski bir geçmişe sahip ve o dönemlerde en çok beğenilen doğal taşlar grubunda yer alan taşlardandır. Çok farklı Agat (akik) taşı çeşidi vardır. Agat taşı kuvars grubuna ait bir tür bantlı kalsedon çeşididir.

Agat taşı ilk olarak Sicilya’da Achetes Nehri kıyılarında keşfedilmiştir. Akik ismini nehrin adından alır. Agat taşı kullanımı Babil’den eski Mısır’a ve eski Yunanistan’a kadar uzanmaktadır. Oradan Afrika’ya ve Orta Doğu’dan Rusya’ya kadar yayılmıştır. 1400’lerin başında bu şeritli kalsedon taşları sayesinde taş kesme ve taş parlatma işleri Almanya’da başlamıştır. Giderek gelişmiş bir sektöre dönüşmüştür.

Agat taşının metafiziksel güçleri uyum ve denge ile ilgilidir. Agat taşları yüksek frekanslı kuvars akrabalarının bir kısmına göre daha yavaş ve yoğunluğu daha az bir oranda titreşir ve rezonans eder. Bu yoğunluğu az olan titreşimler aslında kişide güç ve kararlılık sağlar.

Agat taşı pozitif negatif arasında bir denge sağlayan yin yang enerjisini içermektedir.

Günümüzde bileklik, kolye, küpe ve anahtarlık gibi aksesuar ürünleri olarak kullanımı oldukça yaygındır. Ev ve iş yerlerinde dekorasyon ürünü olarak tercih edilirken, söz ve nişan konseptlerinde de tepsi olarak özel bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Söz konusu söz ve nişan konseptleri ile aksesuar kategorilerinde yer alan sınırlı sayıdaki gerçek agat taşı ürünlerimize aşağıda göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız gizli kalacaktır.