Farklı Fikirler

Söz gülleri nasıl kurutulur? Nasıl değerlendirilir?

Kadınlar olarak çiçeklerin anlamı bizim için çok önemlidir. Özellikle de güllerin hayatımızdaki, özel anlarımızdaki yeri farklıdır. Sözümüzü, evlilik yıl dönümümüzü, en özel günlerimizi taçlandıran, duygularımıza daha da anlam katan hep güllerdir. Durum böyle olunca atmaya kıyamayız, ömür boyu bizimle yaşasın, o anları hep yaşatsın isteriz. İşte tam da bu noktada sizler için tavsiyelerimizden bahsedeceğiz.

Öncelikle güllerimizi uzun ömürlü kılmak ve en güzel şekilde değerlendirebilmemiz için uygun şekilde kurutmamız gerekiyor. Bu sebeple en etkili ve uygulaması kolay kurutma yöntemlerini sırasıyla ele alalım:

Gül buketinizi uzun süre suya koymak, güllerinizin kullanılamaz hale gelmelerine sebep olabilir. Dolayısıyla bu işlemden mutlaka kaçınmalısınız.

Doğal Yolla Gül Kurutma

Hava ile kurutma yöntemi olarak da anılan bu yöntem; güle ekstra bir işlem uygulamadan, sadece doğal yollarla kurutma işlemini ifade eder. Sadece, güllerin kururken şeklinin bozulup dökülmemesi için, kurutma işleminden önce saç spreyi ile güzelce her yerinin kaplanması gerekir. Ardından ters çevirdiğiniz gül buketinizi, duvara ya da ipe asarak kurutabilirsiniz. Bu noktada kurutma işlemini yaptığınız yer havasız bir ortam olmamalı ve kalörifer gibi ısı kaynaklarından uzak durulmalıdır. Hava sirkülasyonu iyi olan ve ışık almayan bir ortam, kurutma işleminiz için ideal olacaktır. En kolay yol olan bu kurutma yöntemi ile ortalama 3 haftada sonuç alabilirsiniz. Kurutma işlemini yaptığınız yere göre süre tabi ki farklılık gösterebilir. Bu nedenle güllerinizi kullanmadan önce tam anlamıyla kuruduğundan emin olmalısınız.

Kumda Gül Kurutma

İnce taneli, tozsuz kum tanelerinin arasında da güllerinizi kurutabilirsiniz. Ancak bu işlem hem sabır, hem de kumun gerçekten temiz olmasını gerektirir. Kumun tamamen kurumuş olması, uygun bir kabın altına güzelce serilmesi ve üzerine güllerin özenle yerleştirilmesi gerekir. Ne kadar tercih edilir bilemeyiz ama bu yöntem de bilinen ve uygulanan yöntemler arasında. Pek kullanmadığımız bir yöntem olması nedeniyle ne kadar sürede nasıl kurutma sağladığı yönünde bir bilgi veremeyeceğiz.

Mikrodalga Fırında Gül Kurutma

Mikrodalga fırın, prensipte hava ile kurutma yönteminin hızlandırılmış versiyonu gibi düşünülebilir. Bu yolla güllerinizi 1 dakika kadar kısa sürede, üstelik renklerini de koruyarak kurutabilirsiniz. Mikrodalga fırında gül kuruturken silisyum gibi yardımcı bir kimyasal maddeden, dikkatli olmak koşuluyla, faydalanabilirsiniz. Bu yöntemi de yine pek tercih etmediğimizden, sonuçları konusunda net birşey söyleyemiyoruz.

Sonuç olarak; doğal yolla gül kurutma yöntemi uzun süreli olmasına rağmen diğer iki yönteme göre daha az risk içermesi sebebiyle daha çok tercih ediliyor.

* Güllerin kurutulması esnasında ve/veya sonrasında bir sıkıntı oluşması durumunda Gülce Events sorumlu olmayacaktır. Bu noktada tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Söz Gülleri Nasıl Değerlendirilir?

Güllerimizi güzelce kurutmayı başardıysak sıra nasıl değerlendirebileceğimiz konusuna gelmiş demektir. Bu noktada sizler için harika bir fikrimiz var: Anı Çerçevesi! Güllerinizi evinizin en değerli, en gösterişli aksesuarı haline dönüştürecek orjinal bir fikir. Daha detaylı bilgi almak için hemen Anı Çerçevesi sayfamızı inceleyin. Ürünlerimiz ise aşağıda sergilenmektedir.

Elimizden geldiğince konuyla ilgili edindiğimiz bilgileri, tecrübelerimizi ve fikirlerimizi paylaşmaya çalıştık. umarız faydalı olur. Anılarınızı ömür boyu yaşatmanız dileğiyle…

Söz gülleri nasıl kurutulur? Nasıl değerlendirilir?” için 6 yorum

 1. Burcu Türker dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Sayenizde güllerimi nasıl kurutmam gerektiğini öğrenmiş oldum. Anı çerçevesi fikrinize de bayıldım ayrıca 🙂

  1. Gülce Events dedi ki:

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Faydalı olabilmemize sevindik 🙂

 2. Tuğçe Yıldız dedi ki:

  Güllerimi spreyleyip ters Bi şekilde astım 1 hafta oluyor fakat küflenme başlangıcı var bazılarında ne den olmuş olabilir ve ne yapabilirim bilgisi olan yazarsa çok sevinirim.

  1. Gülce Events dedi ki:

   Merhaba, güllerinizi astığınız ortam nemliyse böyle bir sorun olabilir. Ayrıca öncesinde gülleriniz suda mı bekliyordu? Bu da çok yaygın hatalardan birisidir. Küfün tek sebebi yüksek nemdir.

 3. Fatma dedi ki:

  Güller kurumadan saç spreyi sıkacağız doğru mu

  1. Gülce Events dedi ki:

   Evet, kurutma aşamasına geçerken sıkmalısınız.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız gizli kalacaktır.